Pozornost je třeba věnovat zejména:
- výtokům z pochvy,
- viditelným změnám na zevních rodidlech - zejména srůsty stydkých pysků - synechie,
- nepravidelnému menstruačnímu krvácení,
- bolestem v podbřišku,
- úrazům zevních rodidel ( cizí předměty, jízda na kole, snowboardu, atd.),
- podezření na zavedení cizího tělesa do pochvy,
- projevům předčasné puberty (časný výskyt ochlupení, růst prsou v dětství),
- brzkému nástupu menstruačního krvácení (do 15 let věku dívky).
Od 15 let věku mají dívky pravidelné gynekologické vyšetření plně hrazeno zdravotní pojišťovnou, včetně onkologické cytologie. Dětská gynekologie nabízí šetrné a zcela nebolestivé vyštření pomocí ultrazvuku a vaginoskopie.
V současné době je velmi vhodné a doporučované očkování proti rakovině děložního čípku zejména v období před zahájením pohlavního života. Očkování se provádí ve věkovém rozmezí 9 - 45 let a pro tyto případy jsou na našem trhu k dispozici 2 vakcíny (SILGARD a CERVARIX).
Vaginoskopie
Znamená zcela nebolestivé vyšetření dětské pochvy za pomoci tenké kovové trubičky, jež v žádném případě neporuší hymen (panenskou blánu). Lze tak spolehlivě vyšetřit pochvu - a zjistit případné vrozené vývojové změny např. přepážky, odhalit cizí tělesa, zánětlivé změny sliznice, ale také závažné změny a vady na děložním hrdle (čípku).
Ultrazvukové vyšetření
Provádí se přes břišní stěnu. Je proto nutné, aby se dívka před vlastním vyšetřením napila a měla tak naplněný močový měchýř.
Očkování proti papillomaviru – HPV
Lidských papillomavirů je celá řada, nejnebezpečnější z nich jsou typy 16 a 18 - právě ty způsobují rakovinu děložního čípku a je na ně zaměřena vakcinace (očkování).